• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Anadolu Kültürünü Araştırma ve Doğasını Koruma Derneği
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

İstanbul Valiliği Okullar Ormanı Projesi

  İSTANBUL VALİLİLİĞİ OKULLAR ORMANI PROJESİ 
2013-2014
       
OKULUNUZ ADINA BİR ORMAN

 Hızla değişen dünyamızın gündeminde, insanlığın en büyük ortak sorunu ve endişesi haline gelmiş olan “çevresel dengenin bozulması” giderek daha fazla önem kazanmaktadır.

Derneğimiz bu doğrultu da üstlendiği misyonu uygulama aşamasında toplumu bilgilendirme, bilinçlendirme ve uygulamaya geçirme çabası içerisindedir. Çevre duyarlılığı kendi içerisinde ağaç ve orman sevgisini barındırır.

 İSTANBUL VALİLİĞİ OKULLAR ORMANI PROJESİ HAKKINDA;

İstanbul Valiliği Okullar Ormanı”nın birincisini 2010-2011 eğitim yılında Kemerburgaz’da(40.000 fidan), ikincisini 2011-2012 eğitim yılındaSilivri’de(20.000 fidan) ve Üçüncüsünü 2012-2013 eğitim yılında Kemerburgaz (14465 Fidan) Çavuşbaşın’da (8931 fidan)toprakla buluşturduk. Dördüncüsünü de içinde bulunduğumuz 2013-2014 eğitim yılında devam edecektir. Fidanlarımız yine Avrupa ve Anadolu yakalarında hazırlanan sahalar da dikimler gerçekleştirilecektir. ( Konuyla ilgili 08.11.2013 tarih, 59090411-604-3279918 sayılı Valilik oluru İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilmiştir. İsteyen okullara yazıları tekrar gönderebiliriz.)

2013-2014 eğitim öğretim yılı içerisinde,  ORMAN HAFTASINDA “İstanbul Valiliği Okullar Ormanı” Projesi uygulamasında okulunuz adına “FİDAN” dikmek, “ORMAN” oluşturmak isteyen okullarımız aşağıda belirtilen bilgiler doğrultusunda bize başvuru da bulunabilirler.

 1. 500 ve daha fazla fidan dikimi yapan okula katılım belgesi, fidan diken her öğrenciye dikilen her fidan için bir sertifika verilecektir.
 2. 500 fidan ve fazlası için okul tabelalarını dikim alanlarına AKAD hazırlayıp dikecektir. 500 fidandan az dikenler ise isterlerse kendileri okulları adına tabela hazırlayıp kendileri dikebilirler.
 3. Fidanlar dikim talimatları çerçevesinde doğru ve verimli bir dikimin gerçekleşmesi adına  profesyonel kişiler tarafından dikilmektedir.
 4. Fidanlar ne kadar erken dikilirse tutma şansı o kadar artar.
 5. Dikim sahamıza gelen okullarımız için fidan ve dikilebileceği çukurlar hazırlanmaktadır. Temsili dikimler yapılmaktadır. Katılım sağlayacak okullarımızın temsili öğrenci sayısını dikim tarihi öncesi bildirmeleri önem teşkil etmekte.
 6. Dikim sahalarımıza ulaşım okullarımıza aittir. ( Her okul kendi ilçesinde ki belediye ile iletişime geçerek araç talebinde bulunabilir.)
 7. Daha verimli bir organizasyon yapabilmek adına dikim etkinliğine katılım sağlayan okullarımızın okul isimlerini bir an önce bildirmeleri gerekmektedir.
 8.  Çukurların açılmasının, fidanların temin edilip dikilmesinin bedeli bir fidan için 5 TL.dir. Fidan paraları aşağıdaki AKAD dernek hesabına yatırılabilir: Vakıfbank Avcılar Çarşı Şub. TR 2500015  0015800729734 8001                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         11.11.2013

 

Saygılarımızla                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  AKAD

    

    NOT: Dileyen okullara sınıflara asmak üzere diledikleri kadar afiş gönderiyoruz
            


                       İSTANBUL VALİLİLİĞİ OKULLAR ORMANI PROJESİ

  

                                                      2012-2013                                                                                     

Çevre duyarlılığın önemi bir parçası ağaç/orman sevgisidir. Bu yıl ORMAN HAFTASINDA “İstanbul Valiliği Okullar Ormanı” projesi uygulamasında okulunuz adına orman oluşturmaya davet ediyoruz sizi.
 

“İstanbul Valiliği Okullar Ormanı”nın birincisini 2010-2011 eğitim yılında Kemerburgaz’da(40.000 fidan), ikincisini 2011-2012 eğitim yılında Silivri’de(20.000 fidan) oluşturduk. Üçüncüsünü de içinde bulunduğumuz 2012-2013 eğitim yılında yine Silivri, Kemerburgaz ve Çavuşbaşı’nda oluşturuyoruz. (Konuyla ilgili 06.12.2012 tarih 161060 sayılı  Valilik oluru İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilmiştir. İsteyen okullara yazıları tekrar gönderebiliriz.) 
 

Bu yıl okulları adına orman oluşturmak isteyen okullarımız aşağıdaki bilgiler doğrultusunda bize başvurabilirler:
 

 1. 500 ve daha fazla fidan diken okula bir şilt, fidan diken her öğrenciye dikilen her fidan için ömrü boyunca yanında bulundurabileceği bir sertifika verilecektir.
 2. 500 fidan ve fazlası için okul tabelalarını AKAD hazırlayıp alanlarına dikecektir. 500 fidandan az dikenler isterlerse kendileri okulları adına tabela hazırlayıp kendileri dikebilirler.
 3. Okul bahçesine fidan dikmek isteyen okullara ücretsiz fidan veriyoruz. İsteyen okullar fidan için bize başvurabilir(Fidanlarımız 4-5 yaşında fıstık çamı fidanıdır. Dileyen okul kendisi gelip Bahçelievler’de bildireceğimiz adresten fidanlarını alabilir.)
 4. Fidanlar ne kadar erken dikilirse tutma şansı o kadar artar. Bu yüzden bir an önce dikeceğiniz fidan miktarını bize bildirmenizi bekliyoruz.
 5. Fidan dikim alanları: Silivri, Kemerburgaz, Çavuşbaşı. (Projemizde ilk defa Anadolu yakasında bulunan okullar için fidan dikim alanı ayırma olanağını elde etmiş bulunmaktayız. Yıllardır Anadolu yakasında bizden dikim alanı isteyen okullara duyurulur.)
 6. Fidanlar profesyonel kişiler tarafından dikilmekte, okullar için boş çukurlar bırakılmaktadır. İsteyen okullar temsilen öğrencilerini götürüp boş bırakılan çukurlara fidanlarını ve tabelalarını dikebilir.
 7. Çukurların açılmasının, fidanların temin edilip dikilmesinin bedeli bir fidan için 5 TL.dir. Fidan paraları aşağıdaki AKAD dernek hesabına yatırılabilir:

Vakıfbank Avcılar Çarşı Şub. TR 2500015   0015800729734 8001
 

Saygılarımızla.
12.02.2013        

 Abdurrahman Aydın
AKAD BaşkanıHava Durumu
Saat